Plavkyňa Meilutyteová triumfovala na 50 m prsia vo svetovom rekorde

30.07.2023 Celý región

Fukuoka 30. júla (TASR) - Litovská plavkyňa Ruta Meilutyteová vylepšila na MS v japonskej Fukuoke svetový rekord na 50 m prsia. V nedeľnom finále zvíťazila časom 29,16 s a predchádzajúce maximum prekonala o 14 stotín sekundy.

Litovčanka potvrdila post najväčšej favoritky, už v semifinále vyrovnala svetový rekord Talianky Benedetty Pilatovej z roku 2021. Na šampionáte získala Meilutyteová druhé zlato, uspela aj na dvojnásobnej prsiarskej trati. Na pódiu ju doplnili druhá Američanka Lilly Kingová výkonom 29,94 a tretia Pilatová časom 30,04.

Meilutyteová zažiarila ako 15-ročná na olympiáde v Londýne v roku 2012, kde získala zlato na stovke, no potom najvyššie priečky opustila a na vrchol sa vrátila triumfom na päťdesiatke prsia až pred rokom v Budapešti. Vo Fukuoke triumf obhájila a v zbierke tak má štyri najcennejšie kovy z MS. "Užívam si, čo sa mi tu deje. Cítila som, že môžem svetový rekord ešte vylepšiť. Verila som si," povedala Litovčanka podľa AFP.

Svetový rekord atakovala na 50 m voľným spôsobom aj Švédka Sarah Sjöströmová, napokon za svojím vlastným maximom zo semifinále zaostala o jedinú stotinu sekundy. Zaplávala 23,62 s a získala už 12. individuálne zlato z MS. Celkovo má na konte 21 individuálnych medailí zo svetového šampionátu. Zároveň obhájila titul z Budapešti.

Na najdlhšej bazénovej trati 1500 m voľným spôsobom zviedli tuhý súboj o prvenstvo Ahmed Hafnaoui s Bobbym Finkem. Tunisan napokon zdolal Američana o päť stotín sekundy, keď zaplával 14:31,54 min a nadviazal tak na svoj triumf z osemstovky. Tretí dohmatol šampión zo štvorstovky Sam Short z Austrálie za 14:37,28.

Na päťdesiatke znak triumfoval Američan Hunter Armstrong v čase 24,05 s, ktorý zdolal svojho krajana a obhajcu titulu Justina Ressa (24,24). Na podujatí získal druhú medailu, na dvojnásobnej znakárskej trati ukoristil bronz. Obaja Američania si vymenili poradie z minuloročných MS v Budapešti. Tretiu priečku vo Fukoke vybojoval Číňan Sü Tia-jü časom 24,50.